KOMUNIKAT DOTYCZĄCY

APS

DOKUMENTACJA REWIZJI FINANSOWEJ USŁUG ATESTACYJNYCH I POKREWNYCH

 

Informacja o zmianach w APS-17 w stosunku do wersji 16

Kolejna wersja APS Dokumentacja rewizji finansowej usług atestacyjnych i pokrewnych nr 17 wprowadza szereg zmian, które powodują, że wcześniejsze wersje naszego oprogramowania nie powinno być używane do badań sprawozdań finansowych za rok 2019.

Zmiany  wywołane zostały przepisami ustawy o biegłych rewidentach od 1.01.2020 r. (Dz.U.2019.1421 t.j. z dnia 2019.07.30). 

Z uwagi na zmiany w zapisach ustawy z dnia 30 lipca 2019 r., o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (dalej ustawa o biegłych rewidentach), przypominamy o obowiązku prowadzenia zgodnie z art. 67 ust 3 dokumentacji klienta, której arkusz przekazano firmom audytorskim w roku 2019.

Zgodnie z zapisem w pkt 4 i 4a  art. 67 ust. 3 wskazano, że w dokumentacji tej ujmuje się także usługi atestacyjnej inne niż badanie oraz usługi pokrewne. Ustawodawca wskazał, że dokumentacja klienta zawierać winna akta zleceń usług atestacyjnych innych niż badanie, oraz akta zleceń usług pokrewnych wykonywanych lub wykonywanych na rzecz danego klienta.

Opracowany przez nas poprzednio arkusz obejmował także ten zakres, stąd opracowana przez nas dokumentacja spełnia nadal wymagania. Zwracamy także uwagę na art. 67 ust. 6 6-8 ustawy o biegłych.

Akta badania będące nieodłącznym elementem w APS, którego wymóg ustawowy prowadzenia wynika z art. 67 ust 4 uobr, dodatkowo obecnie obejmuje na mocy art. 67 ust 3 pkt 4a akta zleceń. Zamknięcie akt zlecenia innych niż badanie zostało objęte także terminem 60 dni po dniu sporządzenia sprawozdania z wykonanej usługi –videa art. 67 ust 5a. Zatem inne zlecenia powinny być od roku 2020 odpowiednio dokumentowane. Naszym zdaniem niemalże od samego początku istnienia APS, nasza dokumentacja umożliwiała dokumentowanie innych usług aniżeli badanie w APS- Dokumentacja rewizji finansowej, usług atestacyjnych i pokrewnych.

W roku 2019 zalecono wprowadzenie do umów o badanie, klauzul, że podmiot badający jest administratorem danych klienta, stąd prośba o ewentualnie dostosowanie umów o badanie. Tą zmianę należy wprowadzić stosownym aneksem do umów, które trwają, a dotyczą dalej badań za rok 2019 i dalszych.

Zmieniono zapisy w drukach związanych z umowami, oświadczeniami i innymi drukami.

  

Dodano możliwość przejścia bezpośrednio do czytnika SF w xml., oraz weryfikacji poprawności podpisów e-SF za pomocą strony rządowej gov.pl oraz możliwości zaproponowania podmiotowi badanemu skorzystanie z e SF zawierające Informację dodatkową, która jest zgodna z ustawą o rachunkowości i umożliwia biegłemu rewidentowi właściwe prowadzenie nadzoru nad poprawnością tej informacji i generowanie pliku xml. bez błędów rachunkowych.

https://sprawozdanie-finansowe.com.pl/

Szybkie informacje

Strona główna
Usługi
Oprogramowanie
Sklep online
Aktualności
Filmy
Kontakt
Poityka cookies  

Kontakt Z nami

tel./fax (0 55) 272-55-73; (0 55) 272-04-14

tel.komórkowy 696-041-259

e-mail: serwis@arches.com.pl

ARCHES - Biuro Finansowo-Rachunkowe. Projekt i realizacja: internet-media.pl


Warning: Unknown: open(/www/arches_new/www/files/tmp/sess_c4571160bbcdcefdaba7c8be4aadf81c, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/www/arches_new/www/files/tmp) in Unknown on line 0